Štiky Hradec Králové

O nás

Štiky jsou parta kluků a holek od 7 do 18 let. V oddíle mají příležitost hlavně k vodáckým aktivitám – schůzky a víkendovky na pramicích, kánoích, občas i na jiných plavidlech. Několikrát do roka si na lodích i zazávodí s ostatními oddíly vodních skautů. V zimě se scházíme v klubovně, zlepšujeme plavecké umění v bazénu,šplháme na horolezecké stěně nebo kutíme v dílně. Kromě vodáckých zážitků se věnujeme samozřejmě i skautským myšlenkám a ideálům.

Lodě a věci kolem vody nás velmi baví, slouží však hlavně jako prostředek. To důležité je vždy neviditelné. V oddíle vodních skautů jde hlavně o příležitost potkat dobré vzory a vyrůst v dobrého člověka. Vodní prostředí, nepohodlí, hry a kamarádi jsou tím nejlepším pomocníkem.

ORGANIZACE ČLENŮ A ROKU

Oddílový rok je v podstatě rozdělen na dva díly – čas, kdy můžeme chodit na loděnici a na vodu a čas kdy nemůžeme. Od konce března do konce října se scházíme na loděnici, v zimním období se snažíme zlepšovat svou kondici v bazénu nebo v tělocvičně. V zapůjčených dílnách vyrábíme buď lodní či táborové vybavení nebo třeba ptačí budky. Jednou za měsíc ve vodácké sezóně vyrážíme na víkendovou výpravu na vodu nebo závody. Mimo sezónu máme nejraději běžky a Orlické hory. Letní tábor pravidelně střídáme putovní a stálý. Po řekách a jezerech putujeme týden, stálý tábor na březích přehrad je 14-ti denní. Během roku stihneme i několik netradičních setkání věnovaných pomoci lidem nebo přírodě, kultuře či jiným zajímavostem.

V oddíle nás je 28, a tak aby vše běželo hladce jsme rozděleni do čtyř skupinek – posádek.

Štiky tvoří dvě posádky kluků Žraloci a Kladivouni a dvě posádky děvčat – Delfíni a Kosatky. V každé posádce jsou jak mladší tak i starší děti, navzájem se od sebe učí potřebným dovednostem, ale také respektu k odlišným schopnostem každého člena posádky.

Posádka spolu žije celý rok, pádluje, závodí, pracuje, takže nejlepší kamarádské vztahy vznikají právě tam. Po většinu času je ale úplně jedno, kdo do jaké posádky patří, v oddíle se všichni navzájem známe.

Nejstarší členové oddílu, kteří již ze své původní posádky vyrostli a je jim 16 a víc let, mají svoji vlastní posádku a program. Říkají si Narvalové a někteří z nich pomíhají i s vedením oddílu.

Kladivouni
Žraloci
Narvalové
Delfíni
Kosatky

VEDENÍ ODDÍLU

V čele Štik stojí nadšenci a dobrovolníci. Přesto je nutné, aby dospělí vedoucí složili příslušné zkoušky, které je opravňují k vedení oddílu a táborů. Kromě toho skládají také doplňující zkoušky zdravotnické nebo vodácké. Posádky vedou kormidelníci, starší a zkušenější dětští členové. Podílí se na přípravě programu, mohou rozhodovat některé věci za svou posádku a nesou za to zodpovědnost. Být kormidelníkem znamená dostat příležitost pracovat s lidmi a řídit je.

KDY A KDE SE SCHÁZÍME

Od konce března do konce října nás najdete na loděnici Farmaceutické fakulty v Malšovicích na slepém rameni Orlice. Scházíme se pravidelně každou středu od 16:30 do 18:00 bez ohledu na počasí. Od listopadu do března se střídají schůzky v klubovně, v bazénu, v tělocvičně nebo v dílnách. Pro každou zimní středu je stanoven individuální rozpis schůzek podle toho, čemu se daný rok chceme věnovat.

Přijímání nových členů

Do oddílu přijímáme chlapce i dívky od 2. třídy ZŠ. Pokud je volné místo, je možné přidat se do oddílu kdykoliv během roku. Nemůžeme však překročit maximální počet 28 členů. Nováček musí být alespoň trochu plavec, tzn. uplave min.15 m. O volných místech se informujte vždy předem na emailu mohelka@seznam.cz

Informace pro zájemce o oddíl a nové členy – v tomto dokumentu najdete informace o oddíle, potřebném vybavení, poplatcích a další praktické poznámky k chodu oddílu.

Kontakty

Pokud se potřebujete dovědět o oddíle cokoliv dalšího, zeptat se na volné místo, nabídnout pomoc, napište na email: mohelka@seznam.cz